Mire emlékszik a kisbaba és mit felejt el?
Gyermek emlékei 0 – 1 éves korig
Különböző felmérések szerint a babák hat hónapos korig emlékezhetnek a születésükre, vagyis a születési folyamatra, még a múltbéli életből származó emlékeket is képesek felidézni. Az amerikai tudósok kimutatták, hogy a gyerekek fél éves korig több fajta nyelvet megértenek, képesek számolni és képesek felismerni egyes alakokat. Sajnos, a gyerekek egy evés korig mindezeket a képességeket elfelejtik, mintha kitörlődnének, és újból, új képességeket tanulnak, mintha tiszta lapokkal kezdenék életüket. Ahogy a gyermek agya nő és fejlődik, az emlékei megváltoznak, és a memóriaközpont növekszik. Csakhogy a memória növekvése annyira minimális, hogy felnőtt korban alig lehet megtartani az ilyen korai emlékeket. Mindenesetre sokan emlékeznek azonosíthatatlan képekre, amelyek színes foltoknak tűnhetnek. Talán pont ezek az emlékek lesznek a gyerekkori emlékek, például a gyerekszobáról, vagy kiságyról, vagy esetleg emlékek az ismerős arcokról.
Gyermek emlékei 1 – 2 éves korig
Az egyetlen, amire a gyerekek egy éves kor után emlékeznek azok a hangok, illatok és arcok. Különösen azok az arcok, amelyek legtöbbet vannak körülöttük, azaz az ismerős arcok, vagy a család. És ez a gyerekek számára a legfontosabb. Ezért kell egy éves korig a lehető legtöbbet beszélni hozzájuk. A gyerekek ugyanis legjobban a hangokra és a szavakra emlékeznek. A szavakat a kisgyermekek tőlünk felnőttektől tanulják. A szavak azok, amiket a leggyorsabban emlékeikbe zárják és a későbbiekbe képesek majd helyesen használni. Vigyázzunk ezért milyen szavakat ejtünk ki előttük. Még ha úgy gondoljuk, hogy még nem érzékelik őket, akkor is emlékezni nagyon jól fognak rájuk. Még a felnőttkorban is, a szakértők szerint felidézhetünk olyan mondatokat vagy figyelmeztetéseket, amelyeket a kisgyermekes időszakban hallottunk. Egyes parancsokat, azonban a gyerekek nem képesek meg érteni, és pont ezért emlékeznek rájuk. A mi agyunk és gyermekeink agya hosszú ideig képes megtartani a kellemes emlékeket, szép tájakat és helyeket, de felnőtt korban legfőképp a hipnózis alkalmazása képes előhívni őket. Amiről a kisgyermekek legkönnyebben megfelejtkeznek, pont mint a felnőttek is, a rossz, fájdalmas vagy kellemetlen tapasztalatok és emlékek, de csak ha nem hosszadalmasak. A hosszú távú kellemetlenségek traumává alakulnak, és azok sajnos nem tartoznak az elfelejtett emlékekhez. Azokat a gyerekek megőrzik egész életük során, és így sajnos a személyiségük típusa is megváltozhat, bizonyos szituációkban visszafordíthatatlanul.
Gyermek emlékei 2 – 3 éves korig
Két éves kortól a gyerekek már sokkal több emléket képesek megtartani. Emlékeznek az örömökre és bánatokra, életük szép pillanataira, születésnapokra, ajándékokra, de többnyire felnőtt korig, csak a töredéke marad meg. Bizonyos időpontokban, a két-három éves gyerekek, képesek felidézni majdnem mindent amire szükségük van (színek, kedvenc dolgok, tevékenységek, helyzetek és helyek). Nekünk szülőknek vigyáznunk kell a szavakra, a figyelmeztetésekre és büntetésekre, de csak azért, hogy gyermekünk gyerekkorukból csak a legszebb pillanatokra emlékezzenek majd, hogy gyermekkorukból és szüleikből örökkévaló példát kapjanak. Ez az életkor ezért fontos az oktatás szempontjából. Ebben az életkorban kell átadnunk magunkból és a körülöttük lévő világból a legfontosabbat, hogy helyes utakra tereljük őket életük hosszú útján. Így biztosak lehetünk benne, hogy elfelejtik majd azt a néhány rosszat, ami a kis világukban megtörtént velük.